Örökség serleggel ismerték el a Tápiómente Táncegyüttes utánpótláscsoportjait

1968-ban alakult meg a Pest megyei Nagykáta járási központ művészeti együttese, a Tápiómente Táncegyüttes. Már 1960-ban is működött a csapat Tápiómenti Központi Együttes néven, azonban Nagykáta vezetősége csak nyolc évvel később döntött a Tápió mente, mint tájegység tehetséges fiataljainak a felkarolásával foglalkozó táncegyüttes megalakításáról.

A térségi tehetséggondozás központi szervezője az 1968-ban kinevezett Domján Lajos lett, akit a későbbiekben Magyar Kultúra Lovagja, Magyar Arany Érdemkereszt, Nagykáta Díszpolgára címmel is kitüntettek az együttes 43 éven át tartó aktív vezetéséért, a táncegyüttessel elért hazai és nemzetközi sikereiért, az utánpótlás neveléséért. A táncegyüttes már a kezdeti évektől folyamatosan járta az európai fesztiválokat, nemzetközi megmérettetéseken vettek részt, ahol számos díjjal jutalmaztak őket. Több mint 30 országba közel 60 alkalommal keltek útra. Az idővel Európa, Ázsia, Amerika is megismerte a Tápiómente Táncegyüttes hírnevét. A műsoraikon központi szerepet kaptak a Kárpát-medence magyarságának néptáncai, valamint a korábbi évtizedekben a magyar identitást büszkén vállaló színpadi művek, az olyan balladafeldolgozások mint az „Apáról-fiúra” és más, a népdalainkat a hitelesen megőrzött néptánckincsünkkel ötvöző művek

Az együttes az elmúlt évtizedek alatt a hazai országos minősítő versenyektől kezdve a nemzetközi megmérettetésekig mindenhol jelen volt.

Íme néhány az eredmények közül:

1978 Arany III. minősítés

Közművelődési-díj

1979 „Aranytemplom – Nagydíj (Szicília – Agrigento)

1980 Arany II. minősítés – Kiváló Együttes

1985 Arany I. Minősítés – Örökös Kiváló Együttes

1987 XIII. Kállai Kettős Néptáncfesztivál – Művészeti Fesztivál díj

1988 „Karagöz” Nagydíj (Bursa – Törökország)

2000 Pest Megye Művészetéért díj

2003 Nagykáta PRO URBE díj

2018 „XXV. „Kunovské Léto” CIOFF Fesztivál művészeti, koreográfiai, zenei Nagydíjai

Teljes bejegyzés elolvasása a tapiokultura.hu oldalon